Kombi Petek Temizliği

Kombi petek temizliği tıpkı kullandığımız diğer sistemler gibi belli aralıklarla gözden geçirilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Periyodik bakım süresi tesisat sitemlerinde ortalama olarak iki yıldır. İki yılda bir kombi ve peteklerin bakımları ve temizlikleri yapılmalıdır. Bu bakımların ihmal edilmesi size kısa zamanda eskiyen ve maliyeti oldukça yüksek olan tesisat sistemine mal olur. Bir yandan da rakamları yüksek doğalgaz faturaları ödemek kaçınılmaz son olur sizin için.

Artan bu yüksek maliyetlerin yanında kombi petek temizliği için ödeyeceğiniz ücret oldukça düşük kalır. Özellikle kombilerin çalışmasını kirlilik ve bakımın ihmal edilmesi oldukça etkiler. Kombi de çeşitli arızalar meydana gelebileceği gibi, ısınma kaliteniz de azalır. Kombinin arızalanması bile başlı başına büyük bir maliyettir. Bu kadar çok artı masrafı ve ısınmanıza olumsuz etkileri olmasına rağmen kombi ve peteklerin bakımları ihmal edilir. Peki kombi bakımında ve kalorifer sisteminin bakımında neler yapılır yada yapılmalıdır.

• Genleşme tankındaki hava basıncının kontrolü yapılarak, hava tankı olması gereken basınca ayarlanır.
• kombinin filtresi sökülerek temizlenir.
• Brülör için gerekli temizlik yapılır.
• Kombinin ateşleme sistemi kontrol edilir.
• Baca kontrolü yapılır ve baca emniyeti gözden geçirilir.
• Petekler petek temizlik robotu ve özel bir kimyasal ile yıkanarak kir ve kireç sökülmeli. Aksi taktirde burada ki kirlerin sistemden atılması söz konusu olmaz.
• Yıkama sonrası durulama işlemi yapılara kir ve kirecin tahliyesi sağlanmalı.
• Petek temizliği sonrasında peteklerin içerisindeki su değiştirildiği ve şebeke suyu eklendiği için peteklerde hava var mı kontrol edilmeli ve gerekiyorsa peteklerin havası alınmalı.
• Son olarak kombi ve petekleriniz servis elemanları tarafından çalışır vaziyete getirilerek kombi ve peteklerin çalışmasında bir problem var mı kontrol edilmeli. Isınmayan petekler varsa bunların içerisinde hava kalmış mı diye yeniden bakılmalı.

Kombi petek temizliği kısaca bu maddelerin uygulanması ile yapılır. Eğer bu uygulamalar doğru ve eksiksiz yapılırsa oldukça iyi neticeler almak mümkündür. Uzun süre temizlenmemiş bir ısınma tesisatında ortaya çıkan ısı farkı sizi şaşırtacak derecede fazladır. Sisteminiz temizlendiği gibi varsa tesisatta ki ufak tefek aksaklıkların da giderilmesi ile birlikte bu ısı verimliliği meydana gelir.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir