Petek Temizliği

Petek Temizliği soğuk kış aylarının gelmesi ile birlikte en büyük sıkıntımız ısınma oldu. Yüksek faturaları karşılamak ayrı bir dertken bir de ödenen bu yüksek faturalara rağmen ısınamamak vardır bunun sonunda. Herkesten bir öneri yada yada önlem fikri çıkar sizin için. Bazen bazıları gerçekten çok işe yarar ve dikkate değer öneriler olur. Yine de her kafandan çıkan sesi uygulamaya koymadan önce düşünmekte fayda vardır. Aksi halde başınıza hiç akılda olmayan ekstra problemler çıkabilir.

Petek yada radyatörleriniz için önlemler alabileceğiniz gibi bunların bakımlarını da itina ile yaptırmak ve takip ettirmek gerekir. Petek temizliği de atlanan ama kaloriferlerinizin ısınması için en başta yapılması gerekli şey ihmal edilir. İyi bir tesisat bakımı çoğu zaman tek çözümdür. Buna rağmen ertelenen ve en son başvurulan kirli olan peteklerin temizliğidir. Petek temizliğini kendi kendinize yapmaya çalışmakta sizi sonuca götürmez. Çünkü siz sadece peteklerinizin içindeki isi yıkamış olursunuz.

Oysa oluşan kir, kireç olduğu gibi kalır. Hem petekleri sökebildiğiniz gibi tesisat sistemini ve borularını yıkayıp, temizleyemezsiniz. Bunu evdeki yöntemlerle çözemeyeceğiniz için de en başta yaptığınız temizlik yarım kalır. Petekleri yerlerine taktığınız ve sistemi çalıştırdığınızda buradaki kirler olduğu gibi yeniden peteklere taşınır. Oysa profesyonel petek temizliği de gerçek bir petek yıkama yapılır. Borulara kir, kireç ve pas gibi tüm kirlilik temizlenir. Sökülen bu kirler yine sistemden tahliye edilir.

Boruların etrafındaki kireçlenme ve kir tamamen borulardan çözülür. Bu durum da sistem içerisinde ki su daha kolay hareket eder ve tıkanmış bölgeler varsa oralara kadar da ulaşır. Buda radyatörlerde az ısınan yada hiç ısınmayan bölgeler varsa buraların artık diğer bölümlerle eşit ısınması anlamına gelir. Tesisatınız temizlenirken uygulanan metod çok önemlidir başarılı sonuç alınması için.

En iyi sonucu ve gerçek temizliği ise ancak makineli yada robotlu petek temizleme sistemi ile sağlayabilirsiniz. Uzman bir petek temizleme servisi ayrıca bu işlem sırasında oldukça titiz ve dikkatli davranarak hiçbir dağınıklığa mahal vermeden, en kısa süre içinde işlemi sonlandıracaktır.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir