Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Cihazla su kaçağı tespiti dendiğinden artık bir çok kişi bu işlemin kırmadan, dökmeden yapılan bir su kaçağı bulma yöntemi olduğunu biliyor. Fakat yine de herkesin bu yöntem ile ilgili tereddütleri de yok değil. Buna sebep olan şey ise insanların bu tekniği ve cihazların teknolojisini bilmiyor olması. Zaten çok detaylı olarak bilinmesine de gerek yok. Fakat su kaçağı yada su sızıntısı olan bölgenin tespitinin kaba taslak nasıl bulunduğunu bilmek hem bu yönteme olan güveninizi arttırır.

Hem de bu yöntemin ne kadar uzun vadeli bir çözüm olduğunu anlamanızı sağlar. Cihazla su kaçağı tespiti işleminde esas olan iki temel donanım var. Bunların ilki boru içi yada kanal içi görüntüleme sağlayan kamera sistemleri. Bunlar aslında oldukça gelişmiş kameralardır ve boru içerisinden çok net görüntüler alınmasını sağlar. Bu sayede arızanın arandığı bölgede, boruda yada kanalda başka sebepten kaynaklanan bir sorun varsa buda hemen belirlenir. Kameradan alınan görüntüler kaçağın yerini noktasal olarak tespit ettiği gibi, kaçağa neden olan problem yada arızayı da öğrenmenizi sağlar.

Kaçağın tespitinin yapılması kadar bunun sebebinin tespiti de önemlidir. Kamera ile yapılan su kaçağı bulmaya ek olarak kullanılan ikinci donanım akustik dinleme sağlayan cihazdır. Bu cihaz kullanılmadan önce borular içersine yüksek basınç verilir. Elbette bu borularınıza zarar vermeyecek şekilde ayarlanır. Daha sonra bu yüksek basınçlı su verildikten bir süre sonra su kesilerek boru içi dinleme yapılmaya başlanır. Zemine sabitlenen akustik dinleme cihazı ile su sızıntısı yada kaçak suyun sesi takip edilir.

Bu noktada şu soru aklınıza takılabilir. Peki su sesi gibi bir ses nasıl duyulabilir. Sonuç itibari ile şehir hayatın da dinlediğiniz zemine yansıyan bir çok ses olacaktır. Bu soruyu şöyle yanıtlayabiliriz. Bu dinleme cihazlarının özellikle de kaliteli olanları kullanılıyorsa etraftaki neredeyse her sesi izole ederek su sesini filtreler ve frekansını yükselterek kulaklığa verir. Böylece suyun sesini takip etmek ve kaçağı bulmak kolaylaşır. Cihazla su kaçağı tespiti işleminde başarılı sonuç alabilmek için kaliteli cihaz kullanımı ve ustaların tecrübesi çok önemlidir.

Bu teknoloji pahalı olduğu için bir çok firma bu teknolojiye sahip olduklarını söylese de aslında bu teknolojiyi kullanmıyor olabilirler. Ve bu durumun sonucu olarak size yansıyan ise kalitesiz ve yüksek maliyetli çözümler olur. Bu sebeple kaçak tespiti için asla cihaz olmaksızın evinize gelen servis elemanları ve firmalar ile çalışmayın.

Okuyucu Puanımız
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir